ntm24 » Aktualności » Pomagamy osobom niepełnosprawnym na wózkach!!!

Pomagamy osobom niepełnosprawnym na wózkach!!!

  Nazywam się Tomasz Czopik, mam 35 lat, a od 17 lat poruszam się na wózku inwalidzkim (wynik upadku z 13 metrów). Od kilku lat zajmuję się sportem, strzelam z pistoletu pneumatycznego w klubie sportowym Start Szczecin. Na jednym z treningów, doznałem kontuzji łokcia i barku, co w znacznym stopniu pogorszyło stan mojej sprawności. Dodatkowo, kontuzji towarzyszył uporczywy ból, który nie dał się leczyć w sposób tradycyjny - farmakologicznie. Lekarze niestety nie potrafili mi pomóc.


Rozpocząłem terapię przy użyciu MyoBravo, będąc początkowo sceptycznie nastawionym do tej metody elektrostymulacji. Używałem programów 25/26/27 – przeciwbólowych 2-3 razy dziennie, elektrody mocowałem na barku i na łokciu, po 4 dniach ból się zmniejszył. Mogłem swobodniej poruszać ręką. Sprawność rąk jest tym bardziej istotna dla mnie, gdyż w wielu czynnościach zastępują mi one  nogi. Efekty jakie przyniosła stymulacja nerwowo-mięśniowa zmobilizowały mnie do dalszej pracy nad sobą i stosowania urządzenia MyoBravo w terapii rehabilitacji przeciwbólowej.  Po 12 dniach stosowania MyoBravo ból całkowicie minął, a ja powróciłem do pełnej sprawności. Mogę znów swobodnie wsiadać na wózek i poruszać się na nim, a co najważniejsze,  powróciłem już do treningów strzeleckich. W wyniku prowadzonej elektrostymulacji moje samopoczucie jest o wiele lepsze.

    Zachęcony efektami elektrostymulacji prowadzonej w obrębie barku i łokcia, postanowiłem spróbować terapii na moich niewładnych kończynach. Do stymulacji kończyny prawej użyłem programów: 15-dedykowanego odbudowie masy mięśniowej, oraz programów 4, 5 i 9- przeznaczonych do biernego treningu,  poprawiających ukrwienie, zdolność pobierania tlenu przez mięśnie i zwiększenie siły fizycznej mięśni. Początkowo nie odczuwałem zmian. Po 10 dniach elektrostymulacja w moim odczuciu  zaczęła przynosić efekty w postaci napinania mięśni ud, dało to ogromną nadzieję i chęć walki, a także mobilizację do dalszej pracy nad sobą. Po miesiącu  regularnych ćwiczeń stwierdziłem, że czuję pracę mięśni czworogłowych ud. Dodatkowo przykładając dłoń do moich nóg, czuję jak mięśnie w udach się kurczą. Jest to dla mnie ogromny osobisty sukces, który daje nadzieję na przyszłość. Elektrostymulacja może nauczyć pacjenta napinania i rozluźniania mięśni, dokładnie tak też jest w moim przypadku. Obecnie jestem na takim etapie, że potrafię sam zmobilizować mięśnie nóg do pracy wyobrażając sobie że sam je napinam -  to działa!


    Prowadzę regularną terapię elektrostymulacji mięśniowej warunkach domowych, bez wsparcia personelu medycznego, używając jedynie stymulatora MyoBravo. Elektrostymulacja nie tylko pomogła mi w walce z niedyspozycją barku i łokcia, ale i dała nadzieję dla niewładnych nóg!

Tomasz Czopik

Redakcja posiada dokumenty medyczne stwierdzające złamanie kręgosłupa oraz niedowład kończyn.


 


Przeczytaj także: