Każdy z nas ma nieco inny próg bólu (czyli najniższy poziom intensywności bodźca uznanego za bolesny) oraz inny poziom tolerancji na ból (czyli górnej granicy intensywności bólu) i inną wrażliwość na ból (mierzoną skalą natężenia wyznaczoną między progiem bólu a jego tolerancją). Dlatego też ból jest zjawiskiem złożonym zarówno pod względem czuciowym, jak u emocjonalnym. Często też odczuwanie bólu zależy od wcześniejszych doświadczeń człowieka, nastroju, czy pogody, a nawet pory dnia!
Leki przeciwbólowe
Najczęściej aby zniwelować ból, sięgamy po tabletkę. Większość z nas nosi przy sobie tabletki przeciwbólowe „tak na wszelki wypadek” i zażywamy je często bez zastanowienia. W badaniach GUS z 2004 roku, ponad pięć i pół miliona osób dało odpowiedź twierdzącą, na pytanie, czy w ostatnich dwóch tygodniach stosowali leki przeciwbólowe. Tymczasem leki przeciwbólowe należy zażywać z ostrożnością, zawsze dokładnie czytając ulotkę i zamieszczone w niej przeciwskazania oraz możliwe reakcje niepożądane (np. krwawienie z przewodu pokarmowego, niewydolność nerek, dolegliwości ze strony układu krążenia). Nie należy przekraczać zalecanej dawki, ani łączyć ze sobą różnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bywa, że nie zdajemy sobie sprawy z występujących skutków ubocznych zażywanych leków przeciwbólowych, albo je ignorujemy. W żadnym wypadku nie należy tak postępować, gdyż wystawiamy w ten sposób na ogromne ryzyko swoje zdrowie, a nawet życie – szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych na skutek stosowania leków niesteroidowych przeciwzapalnych umiera 16 tysięcy osób rocznie!
W przypadku leków stosowanych na receptę, to lekarz dobiera odpowiednią dawkę, jednakże nie zwalnia to nas z odpowiedzialności za własne zdrowie. Wszelkie podejrzenia negatywnego wpływu leczenia farmakologicznego należy zgłaszać do lekarza prowadzącego. Jeżeli lekarz nie spełnia naszych oczekiwań w zakresie prowadzenia terapii przeciwbólowej – nie bójmy się zmienić lekarza.
Elektrostymulacja w leczeniu bólu
Bezpieczną metodą o bardzo wysokiej skuteczności jest elektrostymulacja, stosowana od wielu lat, jako terapia przeciwbólowa. TENS to naukowo rozpoznana metoda terapii bólu, polegająca na kierowaniu nieszkodliwego dla zdrowia prądu przez skórę do tkanek za pomocą dwóch lub czterech elektrod. W programach leczniczych dostępne sa dwa zakresy częstotliwości:
od 1 Hz do 20 Hz - idealnie nadaje się do leczenia bólu przewlekłego, może stymulować uwalnianie substancji redukujących ból, które są naturalnie wytwarzane w organizmie (np. endorfin, dynorfin). Te naturalne substancje przeciwbólowe działają również po zakończeniu sesji TENS.
od 50 Hz do 100 Hz - nadaje się szczególnie do leczenia ostrego bólu. Może zablokować lub ograniczyć sygnały bólowe transmitowane do mózgu.
Więcej na ten temat: Tens – terapia przeciwbólowa