ntm24 » Pytania » Czy całą terapię należy powtórzyć po jakimś czasie?

Czy całą terapię należy powtórzyć po jakimś czasie?


Terapię w przypadku nietrzymania moczu należy prowadzić regularnie w cyklach 3 miesięcznych, aby stale utrzymywać optymalną kondycję mięśni dna miednicy.

 

Trwałe zaprzestanie terapii może skutkować nawrotem incydentów nietrzymania moczu. Aby zobrazować konieczność prowadzenia regularnej terapii można odnieść się do ćwiczeń mięśni wykonywanych na siłowni. Kiedy chodzimy na siłownię i regularnie ćwiczymy określone partie mięśni, wtedy kondycja mięśni jest wysoka, są one silne, napięte, mamy odczucie posiadania większej siły fizycznej. Tak też jest w istocie, gdyż ćwiczone mięśnie wzmacniają swoją wydolność, a co za tym idzie są silniejsze, zdolne do mocniejszego kurczenia się. Kiedy zaprzestajemy ćwiczeń fizycznych, wtedy mięśnie wiotczeją, stają się słabsze, nie są zdolne do wykonywania ciężkiej pracy.

 

Dokładnie tak samo jest z mięśniami dna miednicy. W trakcie terapii na skutek działania prądu elektrycznego o odpowiednim natężeniu i częstotliwości mięśnie dna miednicy pracują analogicznie do pracy jaką wykonuje np. biceps w trakcie podnoszenia hantli. Dzięki temu stają się mocniejsze i bardziej wydolne, uzyskują wyższą zdolność do utrzymywania statyki miednicy i pracy pęcherza moczowego. O ile bowiem pracą naszej ręki potrafimy zarządzać wysyłając z mózgu impuls zmuszający ją do podniesienia ciężarków, o tyle nie wszyscy potrafią wysłać analogiczny impuls z mózgu zmuszający mięśnie dna miednicy do ćwiczenia. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest zmuszenie mięśni do ćwiczenia poprzez wysłanie impulsu elektrycznego z urządzenia medycznego jakim jest elektrostymulator, który analogicznie jak impuls z mózgu sprawi, ze mięśnie dna miednicy będą ćwiczyć, a co za tym idzie wzmocnią się. Ostatecznym efektem będzie ustąpienie lub znaczne ograniczenie incydentów nietrzymania moczu.


Podsumowując osoby, u których występują objawy nietrzymania moczu winny prowadzić terapię regularnie, w cyklach, tak aby kondycja mięśni odpowiadających za pracę pęcherza moczowego była stale wysoka. Zaprzestanie terapii lub samo posiadanie elektrostymulatora doprowadzi do utrzymywania się tej drażliwej niedogodności.


Przeczytaj także: