ntm24 » Elektrostymulacja » Co to jest elektrostymulacja?

Co to jest elektrostymulacja?

Elektrostymulacja to dziedzina fizykoterapii, która ma za zadanie leczenie objawowe schodzeń neurologicznych i układu ruchu z wykorzystaniem prądów leczniczych. Pierwsze zabiegi przy użyciu prądu elektrycznego były prowadzone już około 2500 p.n.e w Egipcie. Wtedy to wykorzystywano w elektroterapii suma europejskiego (Silurus glans) celem łagodzenia bólu. Rezultaty wówczas osiągnięte były zdumiewające.

Dziś możemy korzystać z terapii elektrostymulatorami w zaciszu własnego domu.Mimo, iż elektrostymulacja polega na terpii prądem elektrycznym, jest całkowicie bezpieczna dla człowieka i bezbolesna. Prądy wykorzystywane w elektrostymulacji to prądy stałe o niskim natężeniu, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe o małej i średniej częstotliwości. Doraźnym efektem elektrostymulacji jest jedynie odczucie przyjemnego mrowienia lub delikatny skurcz mięśni w miejscu, w którym znajdują się elektrody. Ponieważ natężenie prądu można modyfikować i dostosowywać do własnych odczuć, elektrostymulacja jest niezwykle przyjazną formą terapii dla indywidualnych potrzeb.

Terapia za pomocą elektrostymulatora ma działanie:

  • wzmacniające mięśnie,
  • zmniejszające napięcia mięśni,
  • usprawniające procesy odżywcze mięśni,
  • poprawiające ukrwienie tkanek
  • dające efekt gimnastyki mięśni
  • przeciwbólowe.

 

Metody elektrostymulacji

Istnieją dwie metody elektrostymulacji: jednobiegunowa (elektrodę przykłada się w miejscu gdzie nerw wnika bezpośrednio do mięśnia) lub dwubiegunowa (2 elektrody przykłada się w pobliżu przyczepów mięśnia odnerwionego - włókna straciły zdolność przewodzenia impulsów).


Sposób działania

Elektrody umieszcza się na skórze w miejscach zwanych punktami elektromotorycznymi. W zabiegu elektrostymulacji wykorzystuje się prądy małej częstotliwości w celu wywołania skurczu i pobudzenia mięśni lub nerwów. Prądy te złożone są z impulsów o różnym przebiegu i częstotliwości. Napięcie elektryczne występuje naturalnie w przyrodzie, przez komórki naszego organizmu również przepływa prąd o niskim napięciu, stąd też stosowanie elektroterapii wydaje się być naturalnym rozwiązaniem wielu schorzeń.
Nerwy kontrolują mięśnie poprzez wysyłanie neurologicznego kodu - ten kod w zależności od żądanego typu mięśniowych włókien będzie przesyłany w różnych pasmach częstotliwości. Mięsień zaczyna się kurczyć kiedy otrzymuje elektryczny bodziec. Sygnał ten wysyłany jest normalnie przez mózg, jednak dla mięśnia nie ma żadnej różnicy czy otrzymuje ów bodziec wysłany przez mózg, czy też bodziec został wygenerowany sztucznie podczas elektrostymulacji.

Fizjologiczna neuro stymulacja wymaga impulsów, które w swojej budowie są podobne do naturalnie występujących sygnałów nerwowych.

 

Dowiedzione zostało, że stosowanie elektrostymulacji może być wykorzystywane przez długi czas nie powodując skutków ubocznych.

 

 

 

 

 


Przeczytaj także: