Bywa, że Panie wybierając szpital w którym będą rodzić, sugerują się nie tylko wyglądem sal porodowych czy kompetencją personelu, ale także opiniami i doświadczeniami innych kobiet w zakresie dostępności do znieczulenia zewnątrzoponowego. Tymczasem z bólami porodowymi doskonale daje sobie radę elektrostymulacja TENS.
Bóle porodowe występują na skutek skurczów macicy, najpierw przepowiadających (w ostatnich tygodniach ciąży), a później związanych już z samą akcją porodową. Odczuwanie bólu może być różne, zależy od indywidualnych czynników takich jak wrażliwość na ból, niski, bądź wysoki próg bólu. Także stres może nasilić ból – jeżeli np. kobieta bardzo obawia się porodu, miała złe doświadczenia z wcześniejszych porodów własnych bądź jest to jej pierwszy poród, nie ma wsparcia w najbliższej osobie itd. Na początku najczęściej występują bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, a następnie przechodzą w dół brzucha by na koniec objąć cały brzuch. Pierwsze bóle mogą trwać od kilku do kilkunastu godzin. Końcowy etap porodu to kumulacja bólu.
To najpopularniejszy obecnie sposób łagodzenia bólu porodowego. Medycyna twierdzi, że taki rodzaj znieczulenia jest z roku na rok coraz bardziej bezpieczny, jednak jak każda ingerencja medyczna – niesie ze sobą ryzyko powikłań. Znieczulenie miejscowe w dolnej części ciała pozwala na zachowanie świadomości pacjentki i umożliwia przywitanie dziecka tuż po przyjściu na świat. Przed jego podaniem kobieta otrzymuje przez kroplówkę płyny, które mają zapobiec spadkowi ciśnienia krwi, który może być efektem ubocznym zastosowanego znieczulenia. Znieczulenie wprowadza się do kręgosłupa przez dużą igłę – igła następnie zostaje usunięta, a na jej miejscu pozostaje cewnik przez który dozuje się lek, który znieczula nerwy w całej dolnej części ciała, co łagodzi ból, ale ma umożliwić parcie. Do efektów ubocznych znieczulenia zewnątrzoponowego należy spadek ciśnienia krwi. Oprócz płynów, podaje się pacjentce także leki, oraz monitoruje akcję serca płodu. Inne efekty uboczne to: drżenie bądź odrętwienie tylko jednej strony ciała, poporodowe bóle głowy.
W celu łagodzenia bólu porodowego podaje się także silne środki przeciwbólowe dożylnie bądź domięśniowo (Demerol). Jednakże lek ten może powodować uczucie oszołomienia, a także nudności, wymioty, depresję czy spadek ciśnienia tętniczego krwi. Demerol wpływa także na dziecko – jeżeli środek został zaaplikowany krótko przed urodzeniem dziecka, może ono urodzić się senne i niezdolne do pierwszego krzyku. Mówi się także o możliwych skutkach w postaci depresji oddechu, czy wpływu na akcję serca dziecka.
Znieczulenie ogólne podaje się zazwyczaj w przypadku nagłej konieczności przeprowadzenia cięcia cesarskiego. Po wybudzeniu kobieta może czuć się zdezorientowana, niespokojna, odczuwać ból gardła czy nawet wymiotować. Znieczulenie to wpływa także na dziecko, dlatego też zwykle lekarze podają je w ostatniej chwili, tuż przed przyjściem dziecka na świat, tak aby zminimalizować efekt działania środka znieczulającego.
TENS, czyli przezskórna elektrostymulacja włókien nerwowych jest bezpieczna i dla mamy i dla dziecka. To sprawdzona na całym świecie metoda, stosowana z powodzeniem od kilkunastu lat – głównie na Zachodzie. W Polsce jest jeszcze mało znana, ponieważ urządzenia te nie są tak powszechnie dostępne (np. w Niemczech urządzenia do elektrostymulacji są refundowane), ponadto wiedza personelu medycznego na temat stosowania elektrostymulacji jest bardzo różna.
Badania kliniczne potwierdzają bezpieczeństwo stosowania elektrostymulatora, ponadto rodząca sama może kontrolować siłę impulsu, a przez to jego działanie. Nowoczesne mocowania elektrostymulatora (pasek) umożliwia zachowanie mobilności rodzącej przez cały czas – elektrody przykleja się w dolnej części pleców i podłącza do nich elektrostymulator DoloBravo. TENS działa w prosty sposób – stymuluje wydzielanie beta-endorfin, przez co ciało produkuje własne substancje przeciwbólowe. Efekt utrzymuje się jeszcze po odłączeniu elektrod.
Więcej na temat: TENS - terapia przeciwbólowa