ntm24 » Rodzaje bólu » Bóle pleców

Bóle pleców

Na bóle pleców skarży się ogromna ilość osób. Ta powszechna dolegliwość jest związana często z nieodpowiednim stylem życia jaki prowadzimy, a w szczególności brakiem ruchu, stresem czy siedzącą pracą.



Człowiek posiada kręgosłup złożony z 33-34 kręgów, przedzielonych krążkami międzykręgowymi zbudowanymi ze spoistej, elastycznej tkanki, zwanej chrząstką. Bóle kręgosłupa mogą wystąpić właściwie na każdym jego odcinku. Najczęściej jednak skarżymy się na bóle karku (czyli odcinka szyjnego kręgosłupa) oraz okolicy krzyżowej (czyli odcinka lędźwiowego kręgosłupa).



Wśród przyczyn bólu kręgosłupa eksperci wymieniają:

  • nieprawidłową postawę ciała
  • słabo rozwinięte mięśnie pleców
  • długotrwałe siedzenie bądź stanie
  • stres i związane z nim napięcie mięśni
  • przesunięcie dysku
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa na skutek starzenia się
  • zniszczenia kręgów na skutek wypadku bądź osteoporozy
  • naciągnięcia i urazy mięśni pleców w wyniku urazu czy wykonania gwałtownych ruchów
  • bóle krzyża, których przyczyną jest menstruacja bądź w okresie ciąży
  • choroby wywołane stanem zapalnym kręgosłupa



Dyskopatia, czyli wypadanie dysków oddzielających kręgi (zwykle między 4 a 5 kręgiem lędźwiowym) zakłóca symetrię kręgosłupa i na skutek uciskania nerwów przechodzących przez kanał kręgowy  (lub wychodzących z niego) powoduje silny ból – nawet uniemożliwiający poruszanie się. Wśród przyczyn dyskopatii wymienia się słabe mięśnie grzbietowe, wady postawy, mechaniczne urazy kręgosłupa, a także nadwagę i otyłość.

Inną przykrą dolegliwością jest rwa kulszowa – silny ból jest spowodowany uciskaniem nerwu kulszowego, który jest najdłuższym nerwem ciała. Ból ten zaczyna się poniżej talii i promieniuje wzdłuż pośladka i biodra, schodząc aż do stopy, czemu często towarzyszy mrowienie, kłucie czy drętwienie. Przyczyną rwy kulszowej może być przesunięcie dysku, stan zapalny i związany z nim obrzęk stawów kręgosłupa, czy zmiany zwyrodnieniowe. Najczęściej rwy kulszowej do ataku dochodzi poprzez wykonanie gwałtownego ruchu np. podniesienia ciężkiego przedmiotu.

 

Zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest najczęściej dziedziczną chorobą reumatyczną, występującą głównie u mężczyzn. Ból i poranna sztywność w dolnej części pleców to pierwsze objawy, które obejmują coraz wyższe partie ciała aż do karku w miarę postępowania choroby. Tempo rozwoju choroby mogą spowolnić zabiegi fizykoterapeutyczny oraz stosowanie elektrostymulacji.

Leczenie bólu pleców

Najczęściej przy dolegliwościach związanych z bólem pleców  sięgamy po maści przeciwbólowe czy przeciwzapalne a także po leki doustne. Tymczasem elektrostymulacja za pomocą urządzenia DoloBravo czy MyoBravo jest doskonałym sposobem na leczenie bólu pleców, zupełnie bezbolesnym, wręcz przyjemnym na skutek uwalnianych w trakcie terapii endorfin.


Kiedy do lekarza?

Jeżeli ból pleców występuje bez wyraźniej przyczyny, nie ustępuje po kilku dniach samodzielnego leczenia, bądź towarzyszy mu podwyższona temperatura ciała czy obrzęk stawów, objawy niedowładu bądź kłopoty z oddawaniem moczu – należy zwrócić się o pomoc do lekarza, który zleci specjalistyczne badania.


JAK DBAĆ O SWOJE PLECY? WSKAZÓWKI:

 

  1. Nie wstawaj gwałtownie z łóżka.
     
  2. Naucz się metod relaksacyjnych, które pomogą ci radzić sobie ze stresem.
     
  3. Używaj krzeseł z oparciem dla pleców i ramion.
     
  4. Siedź z wyprostowanymi plecami.
     
  5. Dbaj o prawidłowo ustawiony monitor.
     
  6. Jeżeli długo utrzymujesz jedną postawę ciała (np. praca biurowa przez 8h), dbaj o to by robić sobie regularne przerwy podczas których rozluźnisz mięśnie czy wykonasz kilka ćwiczeń rozciągających.
     
  7. Noś dobrze dopasowane obuwie, nie noś butów na wysokich obcasach.
     
  8. Dbaj o aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie.
     
  9. Zrzuć zbędne kilogramy.
     
  10. Niosąc zakupy rozkładaj ciężary równomiernie na obie ręce.
     
  11. Naucz się właściwie podnosić ciężary.
     
  12. Wybierz plecak, zamiast torby na jedno ramię.
     
  13. Dbaj o przyjazną dla pleców przestrzeń w domu – wystrzegaj się wielkich poduch i zbyt miękkiego materaca, zainstaluj zlew w kuchni oraz blat na odpowiedniej wysokości, przedłuż rurę od odkurzacza, aby unikać wyginania pleców, nie myj włosów będąc pochylonym nad wanną.
     
  14. Dla łagodzenia bólu nie używaj farmakologii - stosuj przyjazne organizmowi, nieinwazyjne elektrostymulatory niezbędne w walce z bólem jak DoloBravo, MyoBravo czy RehaBravo


Przeczytaj także: